A Szimfónia Programot a venezuelai El Sistema módszer inspirálta.
Az El Sistemát Jose Antonio Abreu 1975-ben indította útjára, majd módszere 1993-ban az UNESCO International Music Prize, 2004-ben az ENSZ International Arts Prize kitüntetést, és az UNESCO Nagyköveti címét is elnyerte. Mára a világ több mint nyolcvan országában próbálják a helyi viszonyokhoz és a különböző szociális problémákhoz adaptálni.
A Szimfónia Program egyszerű, de nagyszerű körforgás: a gyerekek közösségben tanulnak zenélni, örömüket lelik a zenében, a sok fellépés (produkció) sikerélményt ad számukra, ami erősíti a tudásvágyat, ez pedig önbecsülést ad, majd visszajutunk oda, hogy mindez a közösségből fakad.
A programban részt vevő gyerekek azt szokják meg, hogy a siker a mindennapi közös gyakorlásból jön létre.
Miközben a gyerekek a zenekarban örömzenét játszanak, észrevétlenül tanulják meg a társadalmi együttműködés alapjait és szoknak rá a mindennapi munkavégzésre, amely ebben a formában nem tűnik számukra kényszernek, a közös koncertek révén szinte azonnal jelentkező sikerélmény hatalmas motiváló erő.
Alapítványunk egy sikeres pilot-program és egy európai uniós projekt után 2015 szeptemberében hozta létre (és azóta is eredményesen működteti) a zenei profilú Symphonia Alapfokú Művészeti Iskolát, mely az El Sistema hazai változatának, a Szimfónia Programnak zászlóshajója.
Programunk a zeneoktatás legjobb magyar hagyományaira, a Kodály módszerre épít.
Tanulóink kb. 80%-a hátrányos, vagy halmozottan hátrányos helyzetű; diákjainknak különféle támogatások segítségével ingyenesen biztosítjuk a zenetanulás lehetőségét.
Magyarországon mi honosítottuk meg az El Sistema nevelési rendszerét.
Forrás: https://www.symphonia.hu/