Október 2020

Keress minket a Facebookon is!

Bányásznapi megemlékezés

Bányásznap

A Bányásznap hosszú múltra tekint vissza. A II. világháború előtt bányavidékenként eltérő időpontban rendezték ezeket az ünnepségeket. 1919. szeptember 6-án csendőrsortűz oltotta ki bányászok életét Tatabányán. Ennek emlékére szeptember első vasárnapja a bányászat, a bányászatban dolgozók nagy áldozatokat követelő munkájának ünnepnapja. A háború és az azt követő új politikai berendezkedés ezt a rendet felbontotta, és 1951-től szeptember első vasárnapján van országosan, egységesen a Bányásznap. A Bányásznap megünneplésének módja az évek során formálódott, több helyen színvonalas kulturális műsor, nívós népművészeti vásár, ad méltó keretet az ünnepnek. Ma már megyénkben ezek az iparágak megszűntek, a bányákat bezárták, az aknákat tömedékélessel kivégezték, azonban a minden év szeptemberének első vasárnapjára eső Bányásznap nem szűnt még meg. Ezen a napon azokon a településeken, ahol valamikor bányaüzem működött, tisztelegnek és emlékeznek az iparág működésével kapcsolatban létrehozott emlékhelyek előtt. Ez Pécs városában a korábbi években is megtörtént, hiszen a Hősök terén, Uránvárosban, az Ágoston téren, a szabolcsfalui Mártírok emlékművénél és még néhány helyen megemlékezések és koszorúzások is voltak. Városunk fejlődését, növekedését nagyban szélesítette és segítette az 1700-as évektől működő szénbányászat, majd az 1950-es években belépő uránbányászat.  Jó szerencsét!

Bányásznapi megemlékezésen vettünk részt Hősök terén. 2020.szeptember 4-én iskolánk igazgatója és helyettese 5 tanulóval részt vett a megemlékezésen, koszorúzáson. Köszönjük a meghívást!

Hősök terén a bányászokra emlékeztek